Vánoční hvězda se stala symbolem nejkrásnějších svátků v roce i v naší republice. Má přinášet lásku a klid do rodiny. Pro naše malé pacienty se živá květina stala navíc symbolem mnohem důležitějším, protože jim pomáhá na jejich cestě za zdravím. To je ostatně i motto naší sbírky: Kupte si vánoční hvězdu a celé Vánoce vás bude hřát pocit, že jste pomohli nemocným dětem.

Nápad prodeje vánoční hvězdy zrealizovala v roce 1998 Eva Dvořáková – maminka od pacienta, který se tehdy léčil na Dětské klinice. Myšlenku pomáhat prostřednictvím prodeje živé květiny našla v Itálii a přizpůsobila ji tuzemským podmínkám. Vánoční květinu nyní prodávají vyléčené děti a jejich rodiny, zdravotní personál, členové a přátelé Šance Olomouc, ale hlavně dobrovolníci. Každý rok se do sbírky zapojí na 600 dobrovolníků a hvězdy rozvezeme do více než 150 měst a obcí. Hvězdy tradičně nakupují nejen jednotlivci, ale i firmy, podniky, prodejny, školy, školky, úřady a organizace.

První výtěžek sbírky v roce 1998 činil 58 700 korun. Milion korun překročila sbírka poprvé v roce 2008, dvoumilionovou hranici v r. 2016 a o tři roky později výtěžek překročil třímilionovou částku. Sbírka Vánoční hvězda, která je chráněná ochrannou známkou, se postupně stala tradicí adventu a rozšířila na území celé Moravy.

Výtěžek využíváme nejen na pořízení vánočních dárků, ale především na humanizaci nemocničního prostředí, na nákup nadstandardního vybavení a zdravotnických potřeb, na finanční a sociální pomoc rodinám, na financování rekondičních pobytů pro malé pacienty po léčbě, na doplnění výtvarného materiálů nebo na financování volnočasových aktivit.